Saç Hastalıkları

Saç Koparma Hastalığı Trikotilomani

Saç Hastalıkları

Her 50 kişiden biri şiddetli saç çekme dürtüsüne sahiptir ve yapılan araştırmalar sonucu tam olarak nedenini bulunamayan bu hastalık “trikotilomani” diye adlandırılır. 12 yaşından başlayıp yetişkin olana kadar devam edebilir. Saçın çekilmesi, özellikle bir zihinsel hastalıkla ilişkilendirilemez, çünkü birçok sağlıklı ve mutlu insanda da görülmüştür, ancak kimi insanlar da endişe, stres, travma ve diğer duygusal bozukluklar sonucunda da meydana gelebilir. Trikotilomani araştırma merkezinin önerdiği en önemli tedavilerin başında saçlarda kalıcı kellik oluşmaması için geçici saçlanma yöntemi tavsiye edilmektedir. Kişi elini kafasına götürdüğü zaman kafasında farklı bir şey olacağı için, koparma dürtüsü azalıp, zamanla tamamen kaybolacaktır.

Bu süreç için çözümler;

1- PERUK 

PERUK

2- PROTEZ SAÇ

protez saç

3- MİCRO SYSTEM

micro system


Görsellerde de gördüğünüz üzere Micro System tekniği; eksik olan saçları, tekrardan kazanabilmek için yapılan, en doğal çalışmadır…

Liken Hastalığı Çözümleri

Liken Hastalığı Çözümleri

Genellikle az sayıda döküntüsü olan hastalar için deriye sürülen ilaçlar yeterli olurken bu durum yaygın döküntüsü olup şiddetli şikayetleri olan hastalarda ağızdan ilaç tedavisine başvurmayı gerektirebilir. Hastalık beraberinde getirdiği saç dökülmeleri nedeniyle zaten psikolojik olduğu varsayılan liken planus hastasının dış görünümünde de değişikliğe neden olduğu için hastanın git gide daha da sıkıntılı bir döneme girmesine neden olur. Bu nedenle tedavi sürecinde ve sonrasında oluşan saç kayıplarında uzmanlar, hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak saç çözümlerine başvurmalarını önerirler. Kimi hastalar peruk ya da protez kullanımına yönelirken, kimi hastalar da alanında otorite sayılabilecek birçok dermatoloğun onaylayıp hastalarını yönlendirdiği, Folligraft sisteminin son mucizesi Micro System’i kullanmayı tercih ediyor. Böylece hastalığın neden olduğu fiziksel değişimden en az etkilenerek, tedavi sürecini ve sonrasını yüksek moral ve motivasyon ile geçirebiliyor.

Alopesi Areata Hastalığı Çözümleri

Alopesi Areata

Tüm baş (kaş, kirpik, sakal) bölgelerinde yaşanan kıl kayıpları “Alopesi Totalis”, daha az kıl kayıpları ise “Alopesi Areata” olarak adlandırılmaktadır. Alopesi hastalığında bazen saçlar yeniden çıkabilir, ama bunun için bilenen kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Kortizon hapları ve enjeksiyonlar yeniden büyümeye sebep olabilir fakat bu tedaviler zorlu yan etkilerini de beraberinde getirmektedir. Bu da kişiye çoğu zaman ağır gelmekle beraber, harcanan maddi ve manevi zorluklar karşısında emeğin sonucunu alamamak duygusal yönden acı verebilmektedir. Halbuki Alopesi hastalığının tedavi süresince en önemli tedavi desteği hastanın motive olmasıdır. Hastanın mutlu olabilmesi için, aynalarla tekrardan barışması ve tedavisine devam ettirilme gerçeği maalesef çoğu kez geciktirilmektedir. O yüzden tüm Alopesi hastaları için saç sistemleri bir umuttur.

Saçkıran Hastalığı Çözümleri

Saçkıran

Kişi Saçkıran hastalığı sebebiyle dökülen saçlarını veya diğer kıllarını sorun etmeye başlarsa, içe kapanmak ve depresyona girmek kaçınılmaz sonuç olacağından mutlaka bu psikolojiyle mücadele etmenin yolları aramalıdır. Saç kıran hastalığı süresince protez saç, takma saç, peruk, eşarp, şapka, kozmetik ürünler yada Folligraft saç sistemleri gibi yardımcılardan faydalanabileceğinizi unutmayın. Görünüşün kişiliğin önüne geçmesine izin vermeden bu süreci atlatmak gerekir. Bu hastalıktan dolayı toplumda dışlanacağınızı sevilmeyeceğinizi, beğenilmeyeceğinizi düşünmeyin. Olumlu yönlerinizi saçkıran yüzünden yabana atmayın. Hastalık hakkında olabildiğince bilgi toplayın. Diğer hastalarla iletişim kurun. Değersizlik duygusu ile baş etmek için bir uzmana danışın.

Alternatif Saç Dökülmesi Tedavileri

Eczanedeki ilaçlar ve doğal alternatif yöntemlerini tercih eden kişilerden olabilirsiniz. Saç dökülmesini önlemek amacıyla satışa sürülen ürünlerin kişiye cevap verme şekli farklılık gösterebileceği gibi, bu ürünlerin kullanıldığı süreç içerisinde başarılı olduğu unutmamalısınız. Tabi ki bilinçli tüketici, alternatif tedavilerinde dezavantajı olabileceğini ve bu nedenle hangi yöntemin kendinize uygun olduğunu araştırıp deneme yapmanızın doğru ürünü bulmanızda yardımı olacaktır.

Scroll to Top