Saç Ekimi 

Saç Ekimi Nedir?

Saçların yoğun olduğu donör bölge olarak kabul edilen ense ve kulak üstü kısımlarından alınan saç köklerinin seyrek alanlara nakledilmesiyle gerçekleştirilen işleme Saç Ekimi denir. Saç Ekimi cerrahi bir müdahaledir. Ekime karar verilmesi aşamasında saç problemi yaşayan kişinin ve müdahaleyi yapacak olan uzmanın en çok üzerinde durması gereken konu; donör bölgesinden alınacak saç köklerinin mevcut saç sorununu çözmeye yeterli olup olmayacağı ve bulunduğu yaşın müdahale edilmeye uygun olup olmamasıdır. Zira cerrahi ekim yapıldıktan sonra androgenetik bir dökülmeniz varsa ve yaşınız 40’lı yaşların altındaysa dökülmeleriniz aktif bir şekilde devam edecektir. Bu nedenle de müdahaleyi yapacak olan uzmanın saç problemi yaşayan kişinin beklentilerini iyi analiz etmesi ve ekimden alınabilecek randımanı, problemi yaşayan kişiye çok iyi anlatması gerekmektedir.

En Çok Tercih Edilen Ekim Yöntemleri?

Saç Ekimi Saç Ekimi

FUT ve FUE yöntemi olarak bilinen iki tip cerrahi ekim yöntemi vardır. Geleneksel bir yöntem olarak kabul edilen FUT yöntemi; Saçların ense bölgesinden tek bir çizgi üzerinden alınan deri parçasından ayrıştırılan kökler ile yapılan saç ekimine FUT yöntemi denilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen cerrahi ekim yöntemi FUE yöntemi; Saç köklerinin donör bölgeden tek tek alınıp sorunlu bölgelere nakledilen saç ekimine FUE yöntemi denilmektedir. FUT yönteminde saçlar tek bir çizgi üzerinden alındığı için ense bölgesinde gözle görülür bir dikiş izi kalmaktadır. Bu nedenle günümüzde artık tercih edilmemektedir. Fue yönteminde saç kökleri donör bölgeden tek bir çizgiden alınmadığı için herhangi bir dikiş izi gerektirmemektedir. Bu nedenle FUE yöntemi, FUT yöntemine kıyasla günümüzde daha çok tercih edilen bir cerrahi müdahaledir. Fakat saç problemi yaşayan kişiler unutmamalıdır ki; iki cerrahi müdahalemizde de kişinin donör bölgesindeki saç köklerine bağımlı olunduğu için özellikle genç yaşta olan kişilerde ve seyrek ya da açık alanı geniş olan kişilerde çoğu zaman beklentiyi karşılamak oldukça zordur. Kişiler çoğu zaman alternatif saç çözümleri olan saç protezi ya da günümüzün son teknolojisi Micro System’e başvururlar.

Micro System

Micro System

Görsellerde de gördüğünüz üzere Micro System tekniği; eksik olan saçları, tekrardan kazanabilmek için yapılan, en doğal çalışmadır…

Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Saç problemi yaşayan kişinin genetik yatkınlığına ve müdahaleyi yapan kişinin uzmanlığına bağlı olarak ekilen saçların tutmama ihtimali de vardır. Bir genelleme yapılması gerekirse ekim yaptıracak kişinin ekilen saçlarının % 30 ’unu kaybedeceği ihtimalini göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Saç Ekimi Zararları?

Saç ekimi cerrahi bir müdahale olduğu için ekim sırasında ve sonrasında oluşabilecek geçici rahatsızlıklar yaşanabilir. Bunlar çeşitli alerjik reaksiyonlar, ağrılar, ödem oluşabilmesi, kaşımadan ve temas etmeden kaynaklanan ekim alanında kanamalar vb geçici sorunlar olarak karşımıza çıkabilir. Fakat en önemlisi uygulamayı yapan kişinin uzmanlığıdır, uzman olmayan bir hekim tarafından yapılan her cerrahi müdahale unutmayın ki hayati risk taşıyabilir.

Saç Ekimi Yaptırdıktan Sonra İstediğim Sonuç Olur mu?

Şüphesiz saç problemi yaşayan herkes problemini çözmeye yönelik bir adım attıktan sonra eski sağlıklı saçlarına kavuşmayı ister. Bu durum cerrahi müdahale dediğimiz saç ekim işlemi için de geçerlidir. Fakat yapılan ekimden beklenilen sonucun alınması kişinin yaşına, seyrek ya da açık alanının genişliğine, donör bölgesinin yeterliliğine, saçlarının dökülme nedenine ve uygulamayı yapan ekibin uzmanlığına bağlıdır. Genel olarak bakarsak, saç ekimi de adım adım izlenecek bir uygulamadır. Sadece ön bölgeleri ekerek orta ve tepe bölgeleri yalın bırakmak estetik açıdan uygun olmaz. Mesela örnek vermek gerekirse dünyanın en popüler futbolcularından biri olan Wayne Ronney (Manchester United’li futbolcu). Belki de konum olarak her şeyin en iyisini kolaylıkla elde edebilecek insanlardan biri, Dünya'nın en önemli saç nakil cerrahlarından biri olarak gösterilen Dr. Bessam Farjo tarafından yapılan ve 2 seans sonrası ortaya çıkan sonuç. 2 SEANS SONRASI SAÇI ÇOK DÖKÜK OLMADIĞI HALDE ORTAYA ÇIKAN BU SONUÇ BEKLENTİLERİNİZ İÇİN YETERLİ Mİ? Eğer yeterli ise sizin için saç ekimi ideal bir cerrahi müdahale olacaktır. YETERLİ DEĞİL, ÇOK SEYREK DURUYOR… diye düşünüyorsanız Çok şanslıyız ki, gelişen teknolojileri takip ederek, Türkiye’nin tek Hair Loss Council üyesi olan Nova Hair’de saç dökülmesi artık kabus olmaktan çıkıyor. Nasıl mı? Tabi ki Folligraft sayesinde... Folligraft Deneme yanılma yapmadan, beklentilerinizi karşılayabilecek bir yöntem olan Micro System’de sonuç kaygınız olmaz…

Saç EkimiSaç Ekimi

Scroll to Top