Peruk

Peruk nedir?

Peruk

Peruk başın tamamını kaplayan sentetik veya doğal saçlardan imal edilen bir tip takma saçtır. Kadın ve erkekler için çeşiti peruk modelleri mevcuttur. Piyasada çok düşük fiyatlar ile temin edebileceğiniz bu sistemler kullanıldığında doğal görünümden % 80 uzak kalacağınızı, rüzgârda, havuzda, denizde ya da diğer spor faaliyetlerinizde başınızdan çıkma olasılığını göz önünde tutmanız tavsiye edilir. Ancak son yıllarda yaygın olarak kullanılan ve peruk devrine çoğu alanda son veren her türlü aktivite sırasında başınızdan çıkma riski bulunmayan Folligraft’la çok daha rahat edebilirsiniz. Bu sayede hem daha doğal bir görünüme kavuşacak hem de zaman kaybetmeden çare arayışınıza son vermiş olacaksınız.

Micro System

Micro System

Görsellerde de gördüğünüz üzere Micro System tekniği; eksik olan saçları, tekrardan kazanabilmek için yapılan, en doğal çalışmadır…

Doğal peruk var mıdır?

Yakın dönemde yapılan son çalışmalar dahilinde saçta doğal bir görünüm kazanma aşamasına gelinmiştir. Bu konuda çok kapsamlı, uzun süren, detaylı çalışmalar yapılmıştır. Peruk seçimlerinde en önem verilen detay görünümün doğal ya da yapay olacağı kuşkusudur. Peruk seçerken mutlaka önlerinde kahkül olan modelleri tercih edilmelidir. Çünkü kalın olan alt yapısını saklamak için en başarılı çözüm, kahkül saç kesimi olan dizaynlardır. Alnı açık tutacak tasarımlar, alt zemini belirginleştireceği gibi, rüzgarlı zamanlarda kafadan açılma şansı çok yüksektir.

Peruk nasıl seçilmelidir?

En başında bahsettiğimiz gibi yapılan uygulamanın başarılı bir sonuç verebilmesi için çalışmaların genel anlamda değil de bireysele indirgenerek devam ettirilmesi gerekir. Yüzümüzdeki bütün unsurlar birbiriyle bir uyum içerisindedir ve bu uyumun en önemli halkasını oluşturan saçı geri plana atıp gerekli özeni göstermezsek diğer özelliklerimizin de bozulmasına neden oluruz. Bu anlamda nasıl ki karşılaştığımız insanların gözleri, ağzı, burnu birbirlerinden farklıysa saçımızın da öyle olması gerekir. Peruk yüzümüzün şekli, yüzümüzdeki unsurların biçimi ve en önemlisi saç bütün vücudumuzla bir bütün olduğundan tenimizin rengine göre seçilmelidir. Aksi halde öncekinden çok daha kötü bir görünüme sebebiyet vermiş oluruz.

Gerçek saçtan peruk olur mu?

Yapılan peruğun kullanışlı olabilmesi ve ileriye dönük anlamda çok daha kalıcı sonuçlar verebilmesi için peruk bakımı çok önemlidir. Öncelikle peruğun her zaman ilk şeklini koruması için onu ayaklı bir peruk standı veya bir peruk mankeni üzerinde muhafaza etmeniz gerekir. Peruk bakımı ve temizliği kişinin terleme sıklığı, çevre, yaşam tarzı, ve peruğun kirlenmesine bağlıdır ve bu anlamda ortalama önerilen süre 10-14 gündür. Tabi ki bu süre kişiden kişiye göre değişim gösterebilir. Peruğu yıkarken uygun şampuanlar kullanarak yıkamalı, saç spreyleri ve bakım ürünleri tercih edilmelidir. Bu anlamda işleme tutulan peruğunuzda dikkat etmeniz gereken husus soğuk suda iyice yıkamış olmanızdır. Sentetik ve gerçek saç peruklar asla sıcak su ile yıkanmazlar. Peruğunuza her zaman yumuşak dokuda bir havlu kulanın ve dikkatlice soğuk fön veya mankenin üzerine bırakarak serin bir yerde kurumaya bırakın.

Scroll to Top