Saç Hastalıkları- Saçkıran

 

saçkıran

Saçkıran ve tedavisi hakkında merak edilenler...

Halk arasında “saçkıran “ olarak bilinen bölgesel saç dökülmeleri her yaşta görülebilir. Saç kıran en sık saçlı deride görülür. Saçlı deri üzerinde herhangi bir bölümde bölgesel saç kayıpları oluşur. Bu saç dökülmeleri para şeklinde açılmalar şeklinde ortaya çıkar. Saçlı deri haricinde kaşlarda, sakal ve bıyıklarda nadiren de vücut kıllarında bölgesel dökülmeler yaşanabilir.

 

Bir çeşit saç hastalığı olan saçkıranın sebebi olarak daha çok sıkıntılı ve stresli olaylardan sonra vücudun verdiği bir tepki olduğu değerlendirilmektedir. Bazen tiroid hastalıkları ve anemi hastalıkları sırasında da saçkıran görülebilir. Tedavi sırasında saç köklerini uyarıcı içeriklere sahip kremler ve losyonlar kullanılabilir, saçsız alana kortizon uygulamaları yapılabilir. Saçkıran genel olarak kalıcı saç kaybına sebep olmaz, ancak tedavisi uzun süreli olabilir.

 Uzun süreli tedavilerden sonuç almayan kişiler için çeşitli saçlandırma alternatifleri bulunmaktadır. saç dökülmesi yaşanan alanın büyüklüğüne göre bu alanlar için peruk yada protez saç gibi saçlandırma yöntemleri tercih edilebilmektedir.

Scroll to Top